Do zakończenia OOM 2024 pozostało:
Dni

Mistrzowie Królewskiej Gry kończą swoje rozgrywki.Podsumowanie OOM w Szachach. Liczby mają swoją…wagę!

W OOM w szachach w Wałbrzychu 2024 startowało 208 wyczynowo uprawiających sport szachowy – zawodniczek i zawodników.
W każdej z czterech grup wiekowych (D12,D14,C12,C14) walczyło 52, najlepszych w kraju, uczestników. W gronie wielu mistrzów Polski poprzednich edycji znalazło się czworo medalistów z najważniejszych indywidualnych mistrzostw Świata i Europy w szachach klasycznych. Mistrz Świata z 2023 r. Paweł SOWIŃSKI pewnie wygrał w swojej grupie wiekowej C14. Zaraz za jego plecami finiszował złoty medalista Mistrzostw Europy z 2022 r. Patryk CIEŚLAK.
Dwie utytułowane panie znalazły się w pierwszej czwórce do lat 12. Blanka EJSYMONT, srebrna medalistka Mistrzostw Europy z 2023 r. zdobyła srebrny medal, Zuzanna KAMIŃSKA, brązowa medalistka Mistrzostw Europy z 2023, zajęła 4 miejsce. 

Przy 127 tysiącach zarejestrowanych w PZSzach aktywnych zawodnikach, dwusetka bohaterów z Wałbrzycha to prawdziwa elita Polski i świata.

cMaster Krzysztof Krupa (autor Królestwa Szachów)

Sowiński
1. miejsce w klasyfikacji województw

Mistrz Świata z Czarnej zostaje także Mistrzem … Polski ! C-14 Paweł Sowiński zaczął szachować kiedy miał 5 lat. Ciocia, która przyjechała z Anglii, chciała go czymś zainteresować i pokazała mu szachy. I to był strzał w 10. Zapisany został przez tatę Łukasza do klubu w Brzozowie, gdzie zaliczył pierwsze starty w Mistrzostwach Polski. Potem wójt Józef Chudy przygarnia go do LKSz Czarna. Tata podkreśla, że wójt jest metodykiem, mentorem i menadżerem syna. Nawet dzwoni do syna, żeby pocieszyć po przegraniu jakiejś partii. Trenerem Pawła jest arcymistrz Marcin Tazbir.
W Mistrzostwach Świata 2023 we włoskim Montesilvano startowało ośmiuset zawodników z osiemdziesięciu krajów.

Mistrzem do lat 14 został Paweł Sowiński. Ale Paweł nie żyje tylko szachami. Po godzinach spędzonych nad szachownicą mistrz idzie na treningi pływania. Tam też odnosi sukcesy,
ale już nieco mniejsze.
Na Olimpiadzie w Wałbrzychu (2024) Paweł SOWIŃSKI w grupie C14 wygrywając 7 razy, przy dwóch remisach pewnie zdobywa złoty medal.

FORTES FORTUNA ADIUVAT (szczęście sprzyja śmiałym)

Skip to content